سرور مجازی vps چیست ؟ گروه وطن دیتا در نظر دارد در این مقاله به کلیه سئوالات شما پیرامون سرور مجازی و مزایای استفاده از آن را برایتان توضیح دهد .

سرور مجازی vps چیست ؟

هر سرور مجازی vps وابسته به پلن تعریف شده آن، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل حافظه اصلی (ram)، فضای دیسک سخت (hdd) را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار خواهد داشت. تصور کنید: یک سرور مجازی می تواند ۱۰ گیگا بایت از ۶۴ گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده شده به همراه ۵۰ گیگابایت فضای هارد دیسک و ۵۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه را در اختیار داشته باشد. این بدین معنا است که بدون در نظر گرفتن میزان مصرف سایر سرور مجازی های موجود بر روی سرور، سرور مجازی vps مورد مثال ما تحت هر شرایطی به ۱۰ گیگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

هر سرور مجازی – vps که بر روی سرور اصلی قرار دارد به صورت کاملا مستقل عمل می کند و هیچ ارتباطی با دیگر سرور های مجازی های آن سرور اصلی ندارد. این بدان معنا است که سرور های مجازی موجود در یک سرور می تواند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی از نرم افزار استفاده نماید.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از سرور مجازی vps در مقایسه با سرور اختصاصی هزینه بسیار کمتر نسبت به آن و در مقایسه با هاست اشتراکتی استقلال عملکرد نسبت به آن ها می باشد. به زبان دیگر یک سرور مجازی تمامی امکانات یک سرور اختصاصی را با هزینه بسیار پایین تر دارا می باشد.

در واقع سرور مجازی vps برای کسانی طراحی شده است که نیاز به سرور اختصاصی دارند اما هزینه های تهیه سرور اختصاصی برایشان بسیار بالا می باشد و با تهیه یک سرور مجازی می توانند از کلیه امکانات سرور اختصاصی بهره مند شوند.

سرور مجازی vps

سرور مجازی vps

vps چیست ؟

vps مخفف کلمه Virtual Private Server به معنای سرور مجازی یک اصطلاح در شرکت های هاستینگ می باشد که در واقع همان مجازی سازی می باشد. سرور مجازی امکان دسترسی در سطح root و نصب نرم افزارهای سیستمی را برای شما فراهم می کند. شما می توانید با استفاده از فناوری هایی مانند Xen ، vmware ESXI یاVirtuozzo  و با بهره گیری از سخت افزارهای قدرتمند و پیشرفته، یک سرور اختصاصی را به چندین سرور مجازی با امکانات یکسان و یا متفاوت تقسیم کنید. گاهی از سرور مجازی به عنوان vds (Virtual Dedicated Server) نیز نام می برند.

مزایای سرور مجازی در مقایسه با هاست اشتراکتی :

دسترسی root : در این سطح از دسترسی شما می توانید به راحتی پیکربندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در هاست اشتراکی مقدور نمی باشد.

امنیت بسیار بالا : فایل های سیستمی شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن هستید که از دسترسی آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن منابع : سرور مجازی vps شما از منابع اختصاص یافته به خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کارکرد مابقی مشتریان سرورس شما را تحت تاثیر نمی گذارد.

 

مزایای سرور مجازی در مقایسه با سرور اختصاصی :

هزینه : شما با تهیه یک سرور مجازی vps در واقع همه قابلیت های سرور اختصصای را با هزینه بسیار پایین تر خواهید داشت.

تهیه بک آپ : تهیه نسخه بک آپ به صورت لحظه ای امنیت داده ها را در سرور مجازی تضمین می کند.

انعطاف پذیری : ارتقاء منابع اختصاص داده شده به یک سرور مجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی و بدون نیاز به جابجایی اطلاعات و اختلال در کار سرور مجازی قابل انجام می باشد.

پهنای باند بسیار بالا :  در سرویس های هاست اشتراکی اگر بخواهید از ترافیک بیشتری برای سایت خود استفاده کنید باید برای آن هزینه جداگانه پرداخت کنید و مدیران سایت های پر بازدید دائما با نگرانی تمام شدن پهنای باد و افزایش هزینه ها رو در رو هستند. سرور مجازی پهنای باند بسیار بالاتری را برای شما فراهم می کند و نگرانی های شما را در این رابطه از بین خواهد برد.

ایمیل سرور کاملا اختصاصی : شما با تهیه یک سرور مجازی از شرکت خدمات هاستینگ وطن دیتا به ایمیل سرور خود که فقط مخصوص دامین شما است و ایمیل های دامنه شما را مدیریت می کند دسترسی خواهید داشت و این به شما کنترل و کارایی و امنیت بیشتری می دهد.

 

مزایای خرید سرور مجازی از شرکت خدمات هاستینگ وطن دیتا :

وطن دیتا افتخار دارد سرور های مجازی خود را در سه رده سرور مجازی استانداردسرور مجازی حرفه ای و سرور مجازی حرفه ای ایران جهت کاهش هر چه بیشتر هزینه ها و افزاریش کیفیت منابع سرور مجازی برای صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک ارائه دهد.

استفاده از سرور مجازی را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم ؟

به طور خلاصه سرور مجازی برای صاحبان وب سایت هایی که به منابع سیستمی بیشتر و مطمئن تری نیاز دارند و یا ترافیک بسیار بالاتری را برای هاست خود می خواهند و یا در نظر دارند کسب خود را گسترش دهند و به تجارت الکترونیک بپردازند و در عین حال نمی خواهند هزینه یک سرور اختصاصی را داشته باشند پیشنهاد ایده آلی خواهد بود. سرور مجازی با در اختیار گذاشتن قابلیت استفاده از سیستم عامل های مجزا و مستقل و شخصی سازی برای صاحبان کسب و کار امنیت بسیار بالاتری را به ارمغان خواهد آورد.