خرید دامین را از کجا انجام دهیم ؟ دامین چیست ؟ معنای پسوند های دامین چیست ؟ tld چیست ؟ این ها سئوالات رایج برای کسانی است که می خواهند به تازگی وب سایت خود را ایجاد نمایند. شرکت خدمات هاستینگ وطن دیتا در نظر دارد در این مقاله به این سئوالات پاسخ دهد.

دامنه که به زبان فارسی با تلفظ دامین به کار برده می شود در لغت به معنی گسترده می باشد و در اینترنت به نامی که برای وب سایت ها به صورت اختصاصی استفاده می شود می گویند.

هر دامین شامل سه بخش اصلی می باشد که برای روشن شدن بیشتر دامین www.vatandata.com را به تفکیک شرح خواهیم داد :

بخش اول ماهیت آدرس دامین را تشکیل می دهد که شما به شکل (www)  آن را مشاهده می کنید.

در بخش دوم نام اصلی دامین که به انتخاب شما ثبت می شود را می بینید مانند (vatandata)

و در نهایت در بخش سوم دامین، پسوند موضوعی آن را مشاهده می کنید که در کلمه مثال (.com) می باشد.

خرید دامین

خرید دامین

خرید دامین

چگونه دامین خود را انتخاب کنیم ؟

همان گونه که قبل از تهیه  محل سکونت و یا تجارت اولین سوال آدرس منظقه مورد نظر می باشد ، در وب سایت نیز انتخاب دامین اولین مرحله پیش روی کار شما می باشد و همان طور که در دنیای واقعی آدرس شما بیانگر بسیاری از نکات برای مخاطبین قبل از روبرو شدن با شما است در دنیای مجازی نیز این امر صادق است. شما دوستان می توانید ثبت دامین و بررسی خالی بود دامین را به آسانی در خدمات هاستینگ وطن دیتا انجام دهید.

Tld چیست ؟

انتخاب پسوند برای یک دامین اجباری است ، پسوند را می توانید از میان گزینه های موجود، با توجه به نوع و یا محل فعالیت خود انتخاب کنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص پسوند ها یعنی icann تایید شده باشد. این پسوند ها از نظر فنی top level domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آن را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم کنیم :

پسوند های عمومی – gtld

پسوند های عمومی که شامل .com , .net , .org برای ثبت و استفاده عمومی و هر نوع کاربری قانونی قابل استفاده می باشند. ثبت این دامین ها از طریق شرکتهایی با عنوان ریجستار که توسط کمیته مخصوص پسوند ها معتبر اعلام شده اند یا نمایندگی های مجاز آن ها امکان پذیر می باشد.

.org = پسوند متناسب ارگان ها و مراکز غیر انتفاعی

.net = پسوند متناسب شبکه و خدمات اینترنتی

.com = پسوند متناسب برای بنگاه ها و مراکز اقتصادی

خرید دامین

هر این این سه پسوند مناسب برای مصارف خود می باشد ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوند ها وجود ندارد. ولیکن در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر داشته و در حال حاضر بیش از چهل میلیون خرید دامین بر روی آن سه پسوند ثبت می باشند و در حدود ۹۰ درصد از پسوند .com استفاده شده است.

پسوندهای اختصاصی – ویژه

پسوند هایی که افراد و ادرات و سازمان ها با مشخصات و فعالیت های خاص بر روی آن ها می توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا در استفاده از این پسوند ها باید از قوانین خاصی تابعیت کرد. مانند : info , edu , biz , museum , coop , aero , pro , int , gov که در هنگام ثبت آنان یا در مدت استفاده از آن ارائه مدارک و رعایت قوانین خاص اجباری می باشد.

پسوند های ملی – کشوری

علاوه بر پسوند های بین الملللی و عمومی ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به در خواست پسوند با کد اختصاصی کشور خود – دو حرفی – را بنمایند. اداره این پسوند ها ، قوانین و نحوه تخصیص آن ها در اختیار دولت ها یا سازمان های معرفی شده توسط مراجع رسمی آن کشور خواهد بود . کشور های گوناگون می توانند ثبت این دامین های ملی را برای سایر ملیت ها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هر گونه رویه خاصی را برای آن اتخاذ کنند . بعضی از کشور ها نیز پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم بندی می کنند . برای مثال .ir که پسوند کشور ایران است به edu , id , co , net , org تقسیم شده است که بعضی از این پسوند ها مخصوص فعالیت های خاصی در نظر گرفته شده است که جهت اطلاع از معنای آنان مقاله ” معنای پسوند های مختلف در دامین آی ار .ir ” مشاهده کنید.

مشخصات انتخاب دامین

پس از آن که پسوند را انتخاب کردید نام دامین مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس سایت شما می باشد که می تواند ترکیبی بین ۳ الی ۶۴ حرف ، عدد یا خط تیره ( بدون فاصله ) تشکیل گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان دامین خود اصرار دارید و این عبارت از قبل به ثبت رسیده است گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود را نخواهید داشت. در صورتی که آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد ، پیشنهاد می شود تا جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجای خود کلیه مشتقات و ترکیب های آن را بر روی پسوند های مختلف به ثبت برسانید.

شما دوستان می توانید جهت خرید دامین و ثبت دامین از شرکت خدمات هاستینگ وطن دیتا اقدام فرمایید.

جهت خرید و ثبت دامنه کلیک کنید.

جهت خرید و ثبت دامنه کلیک کنید.